Architekt multiinstrumentalista


Dziś architekt, aby móc dotrzymać tempa rozwojowi miast i sprostać wymaganiom ich mieszkańców, musi być trochę socjologiem, trochę artystą i wizjonerem, ale jednocześnie inżynierem twardo stąpającym po ziemi. Architektura jest rozległą dyscypliną, która organizuje różne zagadnienia związane z tworzeniem miasta. Niezwykle ważna w pracy architekta jest też umiejętność poszanowania kulturowego kontekstu i historycznego dziedzictwa miejsc, w których realizuje on swoje wizje. – Dorota Jarodzka-Śródka, architekt i współautorka Browarów Wrocławskich

Projektowanie jak w starym mieście


Browary Wrocławskie to w dużej mierze przestrzeń publiczna. Patrząc na historyczne założenie urbanistyczne można zauważyć, że od samego początku plac przed głównym budynkiem miał szczególne znaczenie. Przeznaczony dla gości, handlowców, partnerów biznesowych, zrealizowany od strony ulicy i zlokalizowany przy najważniejszych obiektach kompleksu – należących do dyrekcji i zarządu, był jednym z ważniejszych miejsc zakładu. Historyczny układ budynków sugeruje istnienie ciągów komunikacyjnych. Dla architektów to jak projektowanie w starym mieście, gdzie istnieją obowiązujące linie zabudowy. Powstają uliczki, skwery, place o różnorodnych kształtach funkcjach.

Wykorzystać atuty


Adaptowanie postindustrialnych obiektów zawsze jest wyzwaniem, ale też stwarza pewne możliwości. W kompleksie istniał wewnętrzny dziedziniec, który w Browarach Wrocławskich zostanie wykorzystany, aby stworzyć tu strefę chill-out połączoną z Klubem na loftach. Nad podwórkiem zawisną oryginalne, zachowane kratownice, które w ciekawy sposób zamkną optycznie tę otwartą przestrzeń.

Teren Browarów Wrocławskich to miejsce z dużym potencjałem urbanistycznym. Nadrzeczne apartamenty, lofty w postindustrialnych budynkach i nowoczesne mieszkania z widokiem na historyczną zabudowę tworzą jedyny w swoim rodzaju kompleks, w którym swoje miejsce znajdzie szeroka gama wrocławian – zarówno tych, których urzeka klimat dawnego Wrocławia, jak i tych, którzy cenią sobie nowoczesność i projektowanie niemal samowystarczalnych kompleksów mieszkaniowych – swego rodzaju miasta w mieście.

Z jakimi wyzwaniami mierzą się architekci?